Demokrat Zafer

CHP’li Yüksel Özkan; “Milli Servet Alanları Olan Zeytinliklerin Madencilere Açılmasından Endişe Duyuyoruz!”

CHP’li Yüksel Özkan; “Milli Servet Alanları Olan Zeytinliklerin Madencilere Açılmasından Endişe Duyuyoruz!”

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, meclise sunduğu soru önergesinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ‘den 01 Mart 2022 ile 20 Nisan 2022 tarihleri arasında, madencilik firmalarına verilen ruhsatlar hakkında bilgi istedi.

ZEYTİNLİKLERİ HİÇ EDEN YÖNETMELİK

Resmi Gazete’nin 01/03/2022 günü 31765 sayısında yayınlanarak yürürlüğe giren Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile “Tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanların madencilik faaliyetlerine açılmasına” izin verildiğini, ancak söz konusu maddenin Danıştay 8. Dairesi tarafından yürütmenin durdurulmasına karar verildiğinin altını çizen Özkan, “bu kısa zaman diliminde “kaç firmaya” madencilik ruhsatı verildiğini” Bakan Dönmez’e sordu.

ZEYTİNCİLİK YASASINI DOKUZ KEZ DEĞİŞTİRMEK İSTEDİLER

CHP Milletvekili Özkan, madencilik firmalarına açılan ve tahrip edilen arazilere dikkat çekti.  Milletvekili Özkan, “AKP iktidarında zeytincilik yasasının tam dokuz kez değiştirilmek istendiğini ancak bu çalışmaların çevre örgütleri ve muhalefet olarak bizler tarafından oluşturulan baskılar ile geri püskürtüldü” dedi.

BU KAÇINCI KATLİAM

“Kuzey Anadolu Otoyolu ve İstanbul Havalimanı inşaatında binlerce hektar orman, Kazdağlarında katledilen 400 bin ağaç, Bursa Kirazlıyayla’daki orman kıyımı, Bergama, Balıkesir, Niğde, Fatsa’da oluşan siyanür havuzları, derelerimizi kurutan 686 adet HES projesi, Mersin’de devam eden nükleer enerji santrali inşaatı ve yüzlerce proje ile AKP hükümeti adeta doğaya karşı savaş açmıştır” diyen Özkan, “zeytinlik alanlara bile madencilik ruhsatı verecek kadar gözü dönmüş olan iktidar, bu zaman diliminde kimlere madencilik ruhsatı vermiştir, merak ediyoruz” dedi.

Bu noktadan hareketle;

  1. 01 Mart 2022 ile 20.04.2022 tarihleri arasında herhangi bir madencilik firmasına ruhsat verilmiş midir?
  2. Söz konusu tarihler arasında ruhsat verildi ise, kaç firmaya verilmiştir? Bu firmaların bölgelere göre dağılımı nedir?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ