Demokrat Zafer

ISTANBULSMD “MİMARLIK NE İŞE YARAR?” KONFERANSI 21 ŞUBAT’TA…

DEPREMLERDEN TAM BİR YIL SONRA MİMARLIKTA KONUŞULMAYANLAR 15 KONUŞMACI, 6 OTURUM İLE “MİMARLIK NE İŞE YARAR?” KONFERANSINDA KONUŞULACAK!

TÜRKİYE’YE İLK KEZ GELECEK ÖDÜLLÜ ULUSLARARASI KONUŞMACILARI VE MİMARLIKTA TARTIŞMA AÇACAK KONU BAŞLIKLARIYLA “MİMARLIK NE İŞE YARAR?” KONFERANSI 21 ŞUBAT’TA…

  • İstanbulSMD tarafından düzenlenecek Mimarlık Ne İşe Yarar? konferansının konuşmacıları arasında;
  • Dünya çapında büyük ses getiren kitapların yazarı, savaş ve yıkımın kalbinden gelen, Suriyeli ödüllü Mimar Dr. Marwa Al Sabouni,
  • Savaş ve göç nedeniyle Reyhanlı’ya gelen binlerce mültecinin bölge halkı ile birlikte bir yaşamı deneyimlemesi için inşa edilen, deprem felaketinde de sapasağlam ayakta kalarak binlerce Hataylı’lara geçici barınma alanı oluşturan ve bu yıl WAF’ta da ödül alan “Reyhanlı Dünya Vatandaşları Merkezi”nin mimarı ve kurucu direktörü Tayvanlı Mimar Dr. Chen-Yu Chiu (Cho),
  • Yaptığı sıradışı yayınlar, ağırladığı konuklarla adından sıkça söz ettiren FLUTV kurucusu, youtuber, yönetmen İlker Canikligil,
  • Türkiye’nin mimarlık alanında en üretken akademisyenlerinden, mimarlık tarihçisi Prof. Dr. Uğur Tanyeli de yer alıyor.

Alanının uzmanı 15 konuşmacının, 6 oturumda buluşacağı konferans, savaş ve depremlerle büyük yıkımların yaşandığı parçası olduğumuz coğrafyada, mimarlık mesleğinin rolünü, potansiyelini ve güncel etki alanını tartışmaya açacak.

Konferansın dikkat çeken oturum başlıkları ise şöyle: “Binalardan Ne Bekleriz?”, “Hayatta Kalmak İçin Mimarlık”, “Umut İçin Mimarlık”, “Başka Nasıl Yapılır?”, “Tasarım Pahalı Bir Şey Midir?” ve “Mimarlık Ne İşe Yarar?”.

6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin ardından “biz neler yapabiliriz?” sorusuyla yola çıkan ve depremlerden zarar gören mimarlık öğrencilerine yönelik geçen yıl “Staj Destek Programı”nı gerçekleştiren İstanbul Serbest Mimarlar Derneği – İstanbulSMD, depremlerin üzerinden geçen tam bir yıllık sürecin ardından “mimarlığın iyileştirici rolü”ne odaklanarak çalışmalarını devam ettiriyor.

İstanbulSMD, savaş ve depremlerle büyük yıkımların yaşandığı parçası olduğumuz coğrafyada mimarlığın rolünü, potansiyelini ve güncel etki alanını tartışmaya açmak üzere “Mimarlık Ne İşe Yarar?” konferansını hayata geçiriyor.

“Mimarlık Ne İşe Yarar?” konferansı, Tuna Ofis Mobilyaları ana sponsorluğunda, Baumit, Nippon, Stoneline’ın sponsorluğunda, Geberit ve Kasso’nu destekleriyle, 21 Şubat 2024, Çarşamba günü, Sofitel İstanbul Taksim ev sahipliğinde düzenlenecek.

“Hayatta Kalmak İçin Mimarlık” oturumunu sınırın iki yanından, ortak duyarlılıkları olan, ortak bir coğrafyayı, benzer yapı yapma kültürlerini paylaşan ve kendi toplumlarının esenliğine ilişkin kafa yoran iki kadın mimar paylaşıyor… Türkiye’ye ilk kez gelecek olan, kitapları dünya çapında ses getiren, Suriyeli ödüllü mimar, uluslararası konuşmacı Dr. Marwa Al-Sabouni’ye, Büyük Kahramanmaraş Depremi’nin ardından Hatay, Antakya başta olmak üzere, yeniden imar sürecinde kentsel belleğin korunması, mimarlığın toplumun yaralarını sarabilmesi için çalışmalar yürüten Mimar, Koruma Uzmanı Aslı Özbay eşlik edecek.

Marwa ve Aslı, bugün nedeni ister savaş, ister deprem, isterse iklim felaketi olsun geniş ölçekli yeniden yapılanma süreçlerini ele alırken sadece nasıl yeniden inşa etmeliyiz değil, aynı zamanda nereden başlamalıyız, “umut” için nasıl inşa edebiliriz ve aidiyeti nasıl sağlayabiliriz sorularını sormanın önemini vurgulayacaklar.

“Umut İçin Mimarlık” oturumunda ise bu yıl World Architecture Festival -WAF (Dünya Mimarlık Festivali, 2023) “Sivil Toplum ve Topluluk” kategorisinde “Reyhanlı Dünya Vatandaşları Merkezi” ile birincilik ödülü alan Tayvanlı mimar Dr. Chen-Yu Chiu (Cho) yer alıyor. Mimari tasarımını Dr. Chiu’nun gönüllü olarak yaptığı ve halen direktörlüğünü yürüttüğü, 8 yıl önce kurulan Reyhanlı Dünya Vatandaşları Merkezi, uzun yıllardır süren savaş ve yaşanan göç nedeniyle 100.000 nüfuslu Reyhanlı’ya gelen 250.000 mültecinin birlikte bir yaşam inşa etmesi için hayati öneme sahip. Bu merkez, çok amaçlı toplantı salonları, spor merkezi, işlik ve atölyeler, yerel işletmeciler için satış alanları, çocuklar, kadınlar ve engelliler için kapsayıcı yaklaşımı ile bölgenin kalbi niteliğinde.

Merkez’in diğer bir özelliği; binanın ana taşıyıcı sistemini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından hibe edilmiş Türkiye – Suriye arasındaki sınır inşası için kullanılan sınır duvar elemanları oluşturuyor.

Yaşanan deprem felaketinden sonra sayısı binlere varan Hataylı’ya sapasağlam ayakta kalarak geçici barınma alanı olarak da hizmet veren Reyhanlı Dünya Vatandaşları Merkezi, umut için, barış için, toplumsal refah ve esenlik için mimarın ve mimarlığın üstlenebileceği rolün simgeleştiği çok önemli bir örnek olarak konferans kapsamında yerini alıyor.

“Mimarlık Ne İşe Yarar?” konferansın adını da taşıyan bu oturumda, Türkiye’nin mimarlık alanında en üretken akademisyenlerinden, mimarlık tarihçisi Prof. Dr. Uğur Tanyeli, sıra dışı yayınlarıyla adından sıkça söz ettiren FLUTV Kurucusu İlker Canikligil’in sorularını yanıtlayacak. Meslek alanı dışından bir entelektüelin, mimarlık düşüncesi emekçisi Uğur Tanyeli ile yapacağı zihin açıcı ve keyifli söyleşinin izleyicilere yeni pencereler açması hedefleniyor.

15 konuşmacı ve 6 oturumdan oluşan detaylı program aşağıdaki linkte yer almaktadır…

Günün moderasyonu Y. Mimar, Öğretim Görevlisi, Editör, Danışman Banu Uçak tarafından yürütülüyor.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği -İstanbulSMD, meslek alanının Türkiye’de ve dünyadaki durumunu sorgulayan, üreten, tartışmanın paydaşı olarak mesleki ve toplumsal gelişimi hedefleyen geniş bir davetli grubunu bu etkinlikte buluşturmayı hedefliyor. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ