Demokrat Zafer

Barınamıyoruz Hareketi Yeni Dönem Kampanyasını Başlattı!

Barınamıyoruz Hareketi, barınma sorunu için yeniden bir araya geliyor. Hareket, barınma krizinin muhataplarına sorular sormak için gençlere bir çağrı yaptı. Açıklanan eylem planına göre, önümüzdeki hafta KYK İl Müdürlüklerine, Gençlik Spor Bankanlığı’na gidilecek. Sorunların çözülmemesi takdirde öğrenciler, çadırlarla ve tulumlarla alana dönecek. Barınamıyoruz Hareketi’nin yeni için yaptığı basın açıklaması:

“Bir Çadırımız Kaldı!”

Biz, barınamayan üniversite öğrencileriyiz. Bizi tanıyorsunuz. Biz; pandemide, depremde her meselede ilk kenara fırlatılanlarız. Biz bu ülkenin geçinemeyen, okuyamayan, yaşamayan, BARINAMAYAN gençleriyiz.
Bizi banklarda sabahlarken, Ankara’ya yürüyüşümüzden hatırlarsınız. Yeniden geliyoruz! Sorunlarımız derinleşti. Parklarda yattık. Ankara’ya yürüdük. KYK yurtlarında direndik. Belli kazanımlar elde etsek de yetmedi. Kalıcı adımlar atılmadı. Gerçek çözümler geliştirilmedi. Barınma krizi derinleşti.
1250 TL’lik KYK ile geçinemediğimiz için çalışırken özel yurt fiyatları üç yılda %1200 arttı. 7 milyon üniversite öğrencisinin sadece 759 bini KYK yurtlarında kalabiliyor. 12 kişilik, sıcak susuz, böcekli KYK’larda kalan arkadaşlarımız bu koşullarda kendilerini şanslı sayabiliyor. Çünkü yetersiz yurt sayısı binlerce öğrenciyi Cemaat yurtlarına itiyor. Binlerce öğrenci 1250 TL’lik KYK kredisiyle geçinemediği için okulu bırakıyor.

Biz, burssuz, yurtsuz, evsiz bırakılan üniversite ögrencileriyiz. Bizi rezil bir geleceğin kölesi sandılar ama yanıldılar. Eğer insani koşullarda yaşayabileceğimiz bir mekana sahip olabilme imkanlarımızın tamamı elimizden alındıysa, bu imkanları biz yaratacağız. Bu yüzden yeniden bir araya geliyoruz. Planımız net.
Önce bütün muhatapların, bütün yetkililerin kapısına gidiyoruz. Önümüzdeki hafta bütün sorularımızla kurumların önünde olacağız.
Bizi göreceksiniz, duyacaksınız. Çünkü bu kadar otel, ev, yurt, misafirhane, bütçe varken öğrencilerin barınamaması bir imkansızlık değil. Tercih!
Açıklamalarımızı duymazsanız mecbur kaldığımız sokaklara geri döneceğiz. Kendimize ait bir çadırımız kaldı. Taleplerimiz karşılanmazsa çadırlarımızla, tulumlarımızla geleceğiz. Bu bizim sadece protestomuz değil gerçeğimiz. Abartılı bir tepki vermiyoruz. Komşunuz olmak yerine keyfimizden sokaklarda yatmıyoruz. Milyonlarca öğrencinin ortak hikayesini anlatıyoruz. Sen de dinle, destek ol, bize katıl.
Barınma temel haktır, hakkımız olanı alacağız. Bir çadırımız kaldı!

Barınamıyoruz Hareketi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ