Demokrat Zafer

Saadet Partisi Bursa İl Başkanlığı Kurban Satış ve Kesim Noktalarını Ziyaret Etti

Saadet Partisi Bursa İl Başkanlığı Kurban Satış ve Kesim Noktalarını Ziyaret Etti

Saadet Partisi Kurban bayramının yaklaşması nedeniyle Pazar yerlerini ziyaret ederek bir takım tespitlerde bulunarak bir basın bildirisi yayınladı

Kurban pazarı yerlerinin sorunlarını yerinde tespit ederek çözüm üretmek amacıyla bir komisyon kuran il başkan yardımcısı İbrahim Özacar, çalışmalar neticesinde basına şu bildiride bulundu;

Saadet partisi Bursa teşkilatlarımız adına 8 Temmuz’da milletçe kutlamaya hazırlandığımız mübarek Kurban Bayramı’nın  kadim şehir Bursa halkına, Aziz Milletimize ve bütün insanlığın huzur ve saadetine vesile olmasını dileyerek başladığı açıklamada;

“Hayvan satış noktalarındaki olumsuzluklar insan sağlığını tehdit eder boyutlarda. Hayvan sahipleri insan onuruna yakışmayan ortamlarda yaşamak zorunda bırakılmış. Vatandaş yüksek fiyatlardan, üretici yüksek Maliyet ve girdi fiyatlarından şikayetçi. Bir önceki yıllara göre Hayvan sayısı azalmış, Dişi hayvan sayısındaki artış göze çarpıyor. Kurban kesimine haiz olmayan hayvanların satışında şikayetler ayuka çıkmış durumda, denetim yetersiz.

Saadet Partisi Bursa il ve ilçe teşkilatlarımız Kurban Bayramı vesilesi ile Anadolu’nun farklı şehirlerinden kurbanlık hayvanlarını satmak üzere Bursa’mıza gelen üreticilerimizi   kurbanlık hayvan satış pazarlarında ziyaret ederek  misafir üreticilerimizin karşılaştıkları sorunları birinci ağızdan dinleyerek sorumlu muhalefet anlayışımız gereği siyasi iktidar başta olmak üzere ilgililere ileterek çözüm odaklı çalışmalarımız dün olduğu gibi bugün de devam ediyor.

TEMEL İHTİYAÇLARI KARŞILAMAK BELEDİYENİN GÖREVİ

Son üç yıldır  aralıksız dahil olduğum ve yürüttüğüm bu çalışmalarda insan onuruna yakışmayan sorunlarla karşılaşıyoruz. Hayvan satış noktalarında  temel insan hakkı olan barınma, dinlenme, yeme, içme alanları, banyo, tuvalet vb hizmetlerden kurbanlık hayvan satıcısı esnafın mahrum bırakılması kabul edilemez.

Yıllardır her kurban bayramı öncesi Belediyeler başta olmak üzere ilgilileri  uyarıyoruz.  Saadet partisinin Çözüm odaklı önerilerine ve üreticilerimizin insani taleplerine  duyarsız kalan siyasi iktidar, kolaylıkla çüzülebilir sorunların katlanarak artmasına  sebep oluyor.  Hayvan satış noktasında insani temel ihtiyaç olan barınma, dinlenme, yemekhane gibi temel insani ihtiyaçlar belediyelerin asli görevler arasındadır. Önceki yıllarda olduğu gibi bu kurban döneminden de malesef uyarılarımız  dikkate alınmadı. Bu durum siyasi iktidarın yerelden genele halktan ne kadar uzaklaştığını gösteriyor.

Üretici  yüksek maliyetten , vatandaş yüksek fiyatlardan şikayetçi.

Kurbanlık hayvan satış noktalarına yaptığımız ziyaretlerde kurbanlık hayvanı almaya gelen vatandaşlar  geçen yıllara göre artan fiyatlardan şikayetçi. Yüksek enflasyonun ve piyasalardaki belirsizlik vatandaşın alım gücünü düşürmüş durumda.

ÜRETİCİ ESNAFLARA BİR DOKUN BİN AH İŞİT

Üreticilerin haklı çığlıklarına siyasi iktidar kör ve sağır. Yıldırım İsabey Hayvan Pazarı esnafı geçtiğimiz yıl 8 bin ₺ ödediği barınaklara Bu yıl  10 – 15 gün için  19.750.  İle 59.750.₺ arası ödeme yapmak zorunda bırakılmış. Bir hayvanın, 10 – 15 gün için üreticiye maliyeti sadece barınak, ve nakliye ücreti 3.500 ₺. Yem temel ihtiyaçlar ve dönüş maliyetleri bu rakamları kat be kat artırıyor. Kendi kendine yeten bir ülke iş bilmez iktidarın elinden ne hale geldi. Bir çuvala sıkıştırılmış saman 70 bin.  Geçen yıl 130 ₺ olan yem çuvalı 400 ₺ sınırında.

Esnaf ve kasaplar odasının iddialarına göre İsabey hayvan pazarındaki astronomik fiyatların sebebi  AKP’li belediye Başkanı  Kasaplar odasının işlettiği hayvan pazarını kendisine yakın birine usul ve tahammullere aykırı bir şekilde 49 yıllığına kiraya vermesinden kaynaklı. Kasaplar Oda başkanı “İsabey hayvan pazarı odamız tarafından işletildiğinde  üretici esnaflarımıza kar gözetlemedik hizmet sunduk Banyo wc gibi temel ihtiyaçlara insan onuruna yakışan kolaylıklar sağladık. Esnafımızın yanında olduk hiçbir gerekçe gösterilmeden pazarın yeri  yandaş birilerine verildi.” dedi.

GEÇİT PAZARI İNSAN ONURUNA YAKIŞMIYOR

Osmangazi Geçit hayvan pazara insan onuruna yakışmayan durumda olduğunu müşahede ettik. Osmangazi Belediyesi hiç bir alt yapısı olmayan boş araziyi,  kurbanlık  hayvan satıcılarına tahsis etmiş. Üretici esnafın kendi imkanlarıyla kurduğu ilkel çadırlarda   bir yıl gözü gibi baktığı hayvanlarını satmaya çalışıyor.

Belediye hiç bir alt yapısı olmayan boş arazinin 60 metrekaresine 8 bin ₺, artı 2 Bin ₺ zorunlu bağış adı altında toplamda 10 bin ₺ para almış. Zorunlu bağış diyorum, zira  Van’dan Bursa’ya küçükbaş kurbanlık hayvan getiren T. K. İsimli üretici şu ifadeleri kulandı, 51 bin ₺ nakliye parası vererek hayvanlarımı getirdim, Osmangazi belediyesi 60 metrekare için 10 bin ₺ talep etti ödemeyi yaptım 500 ₺ eksik çıktı, kabul etmediler. Görevli Makbuzu kasaya koydu parayı tamamlamamı aksi halde işleme koyamayacağını söyledi. Bende mecburen Bursa’da yaşayan  akrabamı aradım 500 ₺ getirdi makbuzumu alarak hayvanlarımı getirdim, çadır ve yer parası için 25 bin ₺ harcadım. Ödediğimiz paralara karşılık hizmet verilmiyor. Hayvanlarımızı sulayamıyoruz, sular çoğunlukta kesik. Tankerlerle gelen sular yetmiyor bağış adı altında  isteğimin dışında para almaları doğru değil, ben belediyeden zengin değilim pislik içerisinde yaşıyoruz dedi.
Görüştüğümüz diğer hayvan sahiplerinin hepsinin şikayeti aynı minvalde.

KURBAN KESİM SÜRECİNDE AMBULANS BULUNDURULMALI

Bursa genelinde yaptığımız çalışmalarda  Osmangazi Veysel Karani ve İnegöl hayvan pazarı dışındaki bütün satış noktaları insan sağlığını tehdit eden durumdadır. Bu kötü ortamı düzeltmek yerel ve genelde iktidarın en öncelikli görevidir. Yerel yöneticilerimize sesleniyoruz lütfen uyarılarımıza kulak verin. Kurban kesim sürecinde,  hayvan kesim yerleri ve satış noktalarına en az bir ambulans tahsis edilmeli. Bölge sağlık ocakları kurban kesim sürecinde açık tutulmalıdır. Kurbanlık hayvanlar, mevsim şartları  dikkate alınarak veteriner hekimlerin kontrolünde, hijyen kurallarına uygun kıyafetler giymiş profesyonel kasaplar tarafından kesilmelidir, Bu konuda Belediye  Kasaplar odası,  Et Balık kurumu kamu kuruluşları ile işbirliğine gitmelidir. Kesilen hayvanların etlerinin zaman kaybetmeden tahliyesi sağlanmalı veya soğutucularda bekletilerek vatandaşlarımıza sağlıklı bir şekilde ulaştırılmalıdır. Aziz milletimizin birlik ve beraberliği için özel gün ve haftalar çok önem arz etmektedir. Yakınlaşma, adanma anlamın da gelen mübarek Kurban Bayramı heyecanını milletçe yaşadığımız bu günlerde, gelen şehit haberleri Bayram sevincimizi hüzne çevirmiştir. Kendilerini Allah için vatana   adayan Bursalı Şehitlerimiz, Teğmen Halis Keskin’in,   Şehit Uzman Çavuş Serkan Taşçı,  Dün görevi Başında silahla vurularak Katledilen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’yı ve bütün şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

Bu vesileyle Saadet Partisi Bursa teşkilatlarımız adına Bursalı hemşerilerimiz başta olmak üzere aziz milletimizin Kurban Bayramı’nı en kalbi duygularımla tebrik  eder, bir sonraki bayrama huzur içinde kavuşmayı ümit ederim.

16.jpg17.jpg18.jpg11.jpg13.jpg14.jpg

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ