Demokrat Zafer

Yeniden Refah Kestel; “Rüşvet Alanda Verende Melundur!”

Yeniden Refah Kestel; “Rüşvet Alanda Verende Melundur!”

Geçen hafta “Kestel’de Rüşveti Bağış Yaptılar, İlçe Kaçak Bina Cennetine Döndü!” haberimizin siyasi yansımalarında tansiyon giderek yükseliyor! Bursa Vatan Medya Gurubu’nun gündeme getirdiği Karadağ Mobilya ve Köfteci Yusuf’un tatlıcısı olarak bilinen iş adamının belediye yönetimine yaptıkları ve belediye zabıtasında “kaçak bina” sınıfı ile tutulan tutanak sonrası kesilen maddi ceza ve yıkım kararının “Şartsız Bağış” adı altında vatandaşlar tarafından “sümen altına alınması” yöntemi ile dosyanın Yapı Kontrol Daire Başkanlığına gönderilmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Yeniden Refah Parti Kestel İlçe Başkanı Yakup Acar’a konuyla ilgili bilgisini sorduk. Aldığımız yanıtlar dikkat çekici idi.

Yeniden Refah Parti Kestel İlçe Başkanı Yakup Acar; “Öncelikle bu baskı ortamında muhalefetin 2 yıldır bildiği konuyu korkusuzca dile getirerek sayfalarınıza taşıdığınız için teşekkür ederiz. Yeniden Refah Partisi kadroları bugün belediyenin kendi ekonomik çarklarını çevirmek için belediye başkanı ve yönetiminin açıkça vede açıktan benimsediği “rüşveti bağışa” çevirme yöntemini ortadan kaldıracaktır. Yeniden Refah Partisi vicdanını kiraya vermeyen sağduyulu vatandaşlarımız için bir tercih noktası olmuş ve bunu da anketlerde hergün yükselen oyumuzla da bizde net olarak görüyoruz. 2024 yılında Yeniden Refah Partisi; Kestel Belediyesi’ni alacak ve ilk iş olarak da Hadisi Şerifimiz olan merhum ve ebedi liderimiz Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın sık sık söylediği “Rüşvet Alanda Verende Melundur!” sözünü kapıya asacak ve geçmiş dönemde isimleri rüşvete karışan tüm şahısları kimlikleri ne olursa olsun adalet karşısına çıkaracaktır. Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı sayın Dr. Fatih Erbakan’ın her zaman kendimize yaşam biçimi olarak kabul ettiğimiz bir sözü var. O söz “kasketli Ahmet amcanın adalet arayışında hakimin karşısında cumhurbaşkanı ile farkı olmayacaktır.” Milli Görüş’ün kalesi olan Yeniden Refah ilçenin tüm sorunları hakkında oluşturduğu birimleri ile tüm mahallelerde araştırmalarına ve konularla bilgi toplamaya devam ediyor. Tüm sorunlarla ilgili daha kapsamlı çalışma yaparak yakında kamuya bir açıklama yapacağız.” dedi.

Yeniden Refah Parti İlçe Başkanı Yakup Acar yakın zamanda belediye başkanı ile ilçe meselelerini görüştüğünü belirterek ilçe basınıyla da bunu paylaştığını açıkladı. İşte o çıkan haber.

Kestel Yeniden Refah Partisi  İlçe başkanı Yakup Acar ve yönetimi Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’ı ziyaret etti.

 

Yeniden Refah Partisi İlçe başkanı Yakup Acar ve yönetimi, son günlerde Kestel’in başlıca gündemi haline gelen kaçak yapıların yıkım çalışmaları hakkında istişarelerde bulunuldu.

Yeniden Refah Partisi İlçe başkanı Yakup Acar, Kestel belediye Başkanı Önder Tanır’la yapılan istişarede vatandaşların soru ve şikayetlerini başlıklar halinde sıraladı.

” Kestel sınırları içerisinde kaç tane kaçak yapı var?

Şuan için bin seviyesinin üstünde olduğunu ve halen kaçak yapılaşmanın devam ettiğini dile getirdi.

 Yıkım kararı alınan ve mahkeme süreci devam eden yapıların son durumu nedir?

2017 imar barışı için bakanlığa müracaat eden vatandaşların harçlarını ödeyip yapı kayıt belgelerini aldıkları sonradan bakanlık tarafından yapılan incelemede yapıların 2017 sonrası yapıldığı yanlış beyanda bulundukları bakanlık tarafından tespit edilerek evrakta sahtecilik kapsamında belgelerinin iptal edilerek hukuki süreç başlatıldığını, ardından cezai işlem ve yıkım kararları alınmıştır.

 Yıkımlardan önce kaçak yapılara erken müdahale edilerek yapımına başlamadan veya başlandığı anda erken müdahale edilerek vatandaşlarımızın mağduriyeti en aza indirilse daha iyi olmaz mı?

Evet, olabilir ekiplerimiz zaten tespit ettikleri anda fotoğraflayıp sonrasında yasanında belirttiği çerçevede ruhsat almaya elverişli olan yapıların ruhsatlandırılması için bir aylık süre içerisinde ilgili makamlardan onay ve ruhsat almalarını kendilerine tebliğ ediyoruz. Ruhsat almaya elverişli olmayan yapılar için inşaatlar durdurulup yasal süreç başlatılıyor.

 Yıkımlar neye göre belirleniyor kronolojik sıraya göre mi yoksa gelişi güzel veya keyfimi yapılıyor?

  Elimizdeki kronolojik liste ve mahkeme sonuçlarına göre hareket ediyoruz.

 Kendi partinizdeki bakan, milletvekili, il, ilçe yöneticilerinin kaçak yapıları da yıkılacak mı?

Ayrım gözetmeksizin elimizdeki listeye göre hareket ediyoruz. İlgili makamlara (Buski, Tedaş vb.) yerlere gerekli yazılar yazıldı kendilerine tebligatlar gönderildi. Sırası geldiğinde gerekli yıkımlar yapılacaktır.

 Yıkımlar maalesef çözüm olmuyor şuan bile kaçak yapılar yapılmaya devam ediyor. Belediyenin veya bakanlığın doğayı bozmayacak şekilde planlamasını belediyenin yaptığı belli ölçü ve kriterler de yapılar yapılmasına kısa uzun vadede izin veya ruhsat verilmesi söz konusu mu?

  Böyle bir durum yasal olarak mümkün değil fakat belediyemizin Kozluören mahallemizde hobi bahçesi projesi belli metre karelik barınma ve Konaklama şeklinde olmayacak şekilde projemiz var. Yakında öncelik Kestel halkına verilmek suretiyle devre mülk sistemi ile beş on yıl kiralama usulüyle vatandaşımızın hizmetine sunacağız bu projenin kapsamını genişletip uygun arazilere yaymayı düşünüyoruz.

 Belediye meclisinde grubu bulunan diğer partilerin kaçak yapılar konusunda gerekli desteğini alabiliyor musunuz?

Konu mecliste gündeme geldiğinde 4 partinin oy birliği ile alınan kararın uygulanması ve kaçak yapılarla mücadele edilmesi gerektiğini ifa ederek desteklerinin olduğunu biliyoruz. Bazı meclis üyelerinin daha medyatik tavır sergilediğine ve konuyu saptırdıklarına maalesef tanıklık ediyoruz.”

Sonuç olarak bizde Yeniden Refah Partisi Kestel İlçe Başkanlığı olarak milli görüşün temel ilkelerinden olan ‘’Hayra Motor Şerre Fren’’ prensibi ile hareket ettiğimizi hatırlatarak başkanımıza yasalar ve hukuk karşısında her vatandaşın eşit olduğunu söz konusu Kestel’in ve Kestel halkının çıkarları olduğunda hiç kimseye müsamaha gösterilmemesi gerektiğini ifade ettik. Kendilerine teknoloji ve iletişim çağında olduğumuzu hatırlatarak kaçak yapılara müdahalenin daha en başından inşaata başlanıldığında Mahalle muhtarlarımızla koordineli sıkı bir disiplinle yapılmasını, inşaatların yapıldıktan sonra yıkılmasının hem vatandaşı mağdur ettiğini hem de milli servet kaybı olduğunu dile getirdik. Ayrıca insanın yaradılış fıtratı gereği doğaya ve toprağa olan özleminin yadırganmaması bu konuda önceliğin tarım arazilerinin ve ormanlarımızın korunması muhafaza edilmesi şartıyla Kozluören mahallesinde yapımı planlanan hobi bahçelerinin kapsamının genişletilmesi ve vatandaşlarımızın kendi arazileri üzerinde en azından temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri belli ölçü ve standartta doğal ortama zarar vermemek kaydıyla küçük yapılar yapılabilmesinin önünün açılması için hem belediye hem bakanlık kapsamında çalışmalar yapılması talebimizi ilettik.

Yeniden refah partisi Kestel ilçe başkanlığı olarak parti ayrımı yapmadan konunun takipçisi olacağımızı ifade ederek,

Takdiri vatandaşlarımıza ve Kamuoyuna bırakıyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ