Demokrat Zafer

Dünyada ilk kez bir kitap, eğitim olarak akredite edildi

Dünyada ilk kez bir kitap, eğitim olarak akredite edildi
Küresel değişimler ve toplumsal olaylar, kişilerin hayattan beklentilerini ve yaşam doyumlarını doğrudan etkiliyor. Gallup tarafından hazırlanan State of the Global Workplace 2022 raporuna göre dünya çapında çalışanların %44’ünün kendilerini stresli” hissettiği bilinirken, stresi kontrol etmenin yolu bireylerin gerçek potansiyellerine ulaşmalarından geçiyor.
Dünya sıra dışı zamanları geride bırakırken, bireylerin duygu durumları ve yaşam doyumları da küresel değişimlerden etkileniyor. Analitik ve danışmanlık şirketi Gallup tarafından yayımlanan State of the Global Workplace 2022 raporuna göre dünya çapında çalışanların %44’ünün “stresli” olduğu bilinirken, yalnızca 5 çalışandan birinin işine bağlı hissettiği görülüyor. Stresi yönetmenin, başarıya ulaşmanın ve potansiyelini gerçekleştirmenin yolunun değişimden geçtiğine inanan Uluslararası Koçluk Federasyonu MCC (Master Certified Coach) unvanlı koçu Fatih Elibol, eğitim olarak akredite edilerek dünyada bir ilki gerçekleştiren kitabı Gelecek Bugün Başlar’ı, ücretsiz bir eğitim serisine dönüştürüyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan MCC Fatih Elibol, “Değişimi başarabilmek için doğru ve güçlü sorular sormak, bu sayede gerçek potansiyeli keşfetmek gerekiyor. İnteraktif bir kitap olarak yola çıkan, aynı isimde bir derneğe dönüşen ve bugün akreditasyon kazanarak ücretsiz bir eğitim olarak sunulan Gelecek Bugün Başlar, hayatı kolaylaştıracak yöntemler olan ‘koçluk’ ve ‘kendi kendine koçluk’ kavramlarını daha çok kişiye ulaştırmayı hedefliyor. Üç ayda bir yinelenecek olan ücretsiz etkinliğimizin ikincisi, 27-28 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek” dedi.

“Küresel üretkenliği artırmanın yolu bireyin potansiyelini açığa çıkarmasından geçiyor”

Günümüzün büyük bir bölümünün işimizle meşgul olduğumuz zamanlardan oluştuğunu ifade eden MCC Fatih Elibol, “Bu yönden, Gallup’un küresel çalışma hayatının resmini çeken raporu dünya toplumlarının genel duygu durumuna ve yaşam memnuniyetine ilişkin çarpıcı veriler sunuyor. Araştırmaya katılan çalışanlardan yalnızca 3’te birinin yaşam memnuniyetlerinin geliştiği görülüyor. Dünya olarak daha üretken, verimli ve başarılı olmamızın yolu bu oranı artırmaktan geçerken, bunu başarmak için her bireyin potansiyelini en iyi şekilde açığa çıkarması gerekiyor. Koçluk ve kendi kendine koçluk kavramları tam da bu noktada devreye giriyor. Hayatını dönüştürmek isteyenler, koçluk kavramıyla ilgilenenler, kendinin koçu olmak ya da bu mesleği profesyonel olarak icra etmek isteyenler, ücretsiz Gelecek Bugün Başlar eğitimlerine katılarak, hayatın içindeki karmaşayı düzene koyan bir yaklaşım olan koçluğu öğrenme ve uygulama şansı yakalıyor” ifadelerini kullandı.

Koçluğu profesyonel olarak yapmak isteyenlere de hitap ediyor

Koçluk kavramını daha çok kişiye ulaştırmak için Gelecek Bugün Başlar Derneği’ni faaliyete geçirdiklerini hatırlatan MCC Fatih Elibol, “Derneğimizin çatısı altında koçluk kavramının gücünü yaymak ve hayallerini gerçekleştirmek isteyen gençlere verilecek burslarla herkesi bu iyilik hareketiyle tanıştırmak için çalışıyoruz. 27-28 Haziran’da gerçekleştireceğimiz ücretsiz eğitime katılanlar koçluğu anlama, kendi kendinin koçu olmanın yollarını keşfetme gibi olanaklar bulurken, koçluk mesleğini icra etmek isteyenler Uluslararası Koçluk Federasyonu tarafından zorunlu kılınan eğitimlerin ilk 6 saatini de ücretsiz biçimde tamamlamış olacak. Herkesin katılımına açık olan ve 20 yıllık koçluk deneyiminden süzülen eğitim için katılım formuna internet sitemden erişilebiliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ