Demokrat Zafer

“BEN OKURUM”UN, AYFER TUNÇ’UN KONUK OLDUĞU YENİ BÖLÜMÜNDE KAPILAR, SAİT FAİK ABASIYANIK’IN ÖYKÜ DÜNYASINA AÇILIYOR!

“BEN OKURUM”UN, AYFER TUNÇ’UN KONUK OLDUĞU YENİ BÖLÜMÜNDE KAPILAR, SAİT FAİK ABASIYANIK’IN  ÖYKÜ DÜNYASINA AÇILIYOR!

Deniz Yüce Başarır, storytel.tr sponsorluğunda hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünde konuğu yazar Ayfer Tunç ile ülkemizde modern öykücülüğün kurucularından biri olarak kabul edilen Sait Faik Abasıyanık’ın dünyasına giriyor. Abasıyanık’ın Havada Bulut adlı öykü kitabından yola çıkan ikili, İstanbul’un eski günlerine de uzanıyor. “Sait Faik hakkında bu kadar olumlu düşünmemin tek nedeni sadece edebiyatı değil. İnsan olarak çok özgün ve değerli buluyorum. Eserlerindeki vicdan ve şefkat, hayatında da görülüyor,” diyen Ayfer Tunç sözlerine “Sait Faik’in insana bakışındaki o sahicilik, bugün onu 90 yıldır okunan bir yazar yapıyor ki, daha 190 yıl okunacağından eminim,” diye devam ediyor.

Sohbetle bilgiyi buluşturan podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünde Deniz Yüce Başarır ve konuğu Ayfer Tunç, Havada Bulut adlı öykü kitabından hareketle Sait Faik Abasıyanık’ın tüm eserleri arasında dolaşıyor. İkilinin sohbeti “Ben Okurum” takipçilerini 1940’ların, 1950’lerin İstanbul’una götürüyor; dinleyiciler Sait Faik ile beraber Beyoğlu sokaklarında dolaşıyor, Burgazada’nın kahvehanelerinde oturuyor, balıkçılarla muhabbet ediyor. Sait Faik öykülerinin sıcaklığını, samimiyetini hissetmek, büyüsünde kaybolmak isteyenler için kaçırılmaz bir fırsat sunan sohbette, her zamanki gibi öykülerden kısa bölümler de var.

“YAZMASA DELİ OLACAKMIŞ.”

Yazar Ayfer Tunç “naifçe insanlığı severek yaşamış, yazmış, dolaşmış bir adam” dediği Sait Faik Abasıyanık’ın öykücülüğünü “Bir yanıyla bizim modern öykücülüğümüzün iki kurucusundan biri, bir yanıyla da taklit edilemez bir yazar. O taklit edilemezliğini ben çok değerli buluyorum… İstediğiniz kadar rahat yazın, gevşek yazın, istediğiniz kadar benzetmeye çalışın, onunki son derece doğal olduğu için, parmak izi gibi yani, benzemiyor kimsenin yazdığı ona,” diye anlatıyor ve devam ediyor: Sait Faik öğrenilmiş bir edebiyatın değil, kendi başına yaratacağı bir edebiyatın peşine düşüyor. Ama bunu ‘ben öyle bir edebiyat yapacağım ki, herkesten farklı olacağım’ diye yapmıyor. Yazdıklarından bize kalan en önemli şey, buna gerçekten ihtiyaç duymuş olduğu için yapmış olması. Yani gerçekten yazmasa deli olacakmış.”

Ayfer Tunç “çok tipik bir Sait Faik kitabı” dediği Havada Bulut içinse “Bildiğimiz kalıpların dışına çıkarak anlatılmış bir roman aslında,” yorumunu yapıyor. Sait Faik’i okumak için birçok sebep sayabileceğini dile getiren Tunç “İyi ki böyle bir yazarımız olmuş!” demeyi de ihmal etmiyor.

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

“BEN OKURUM” HAKKINDA

Değişen medya düzeninde podcast’ler gün geçtikçe önem kazanıyor. Tüm dünyada sayısı hızla artan bu yeni mecra için Türkiye’de de durum farklı değil. Çoğunlukla sohbet ya da monolog ağırlıklı podcast’lerin arasında, nadir de olsa tematik yapımlar da ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en deneyimli yayıncılarından Deniz Yüce Başarır’ın imzasını taşıyan “Ben Okurum” adlı podcast de bu nadir yapımlardan biri. “Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken, yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Her bölümüne farklı bir ismin konuk olduğu “Ben Okurum”u bir arkadaş sohbeti gibi dinlemek de mümkün; kitaplar hakkında konuşan, tartışan, kitap sevgisini paylaşan dostların muhabbeti olarak… Ancak bu sohbetle sınırlı kalmayan podcast, söz konusu kitaptan alıntıları ve Deniz Yüce Başarır’ın kitapla ilgili bilgileri, kendi fikirlerini, yaşanmışlıklarını paylaştığı metinleri de kitap meraklılarına sunuyor. Birbirini tamamlayan, ustalıkla bir araya getirilmiş bu üç parçalı yapısı, “Ben Okurum”u diğer podcast’lerden ayıran en önemli özelliklerinden biri.

DENİZ YÜCE BAŞARIR HAKKINDA

Psikoloji okudu. Seslendirme sanatçılığı, çevirmenlik, televizyon programcılığı ve sunuculuğu yaptıktan sonra 2003 yılında editör olarak Doğan Kitap’ta yayıncılığa başladı. 2017 yılında yayın direktörüyken yayınevinden ayrıldı; aynı yıl genel yayın yönetmeni olarak hep kitap’ın kurucu ekibinde yer aldı. Mart 2019’da bu görevinden de ayrılan Başarır, şu günlerde Storytel’de birçok kitabın sesi olarak ve “Ben Okurum” adlı podcast’iyle dinleyicilerle buluşuyor. Başarır’ın, babası ve Kent Oyuncuları’nın kurucularından usta tiyatro adamı Kâmran Yüce’nin arşivine dayanarak kaleme aldığı Perde Kapanmasa Görecektiniz, Kâmran Yüce’nin Arşivinden Kent Oyuncuları’nın Kuruluş Hikâyesi (1959-1986) adlı kitabı Ekim 2021’de okurlarla buluştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ