Demokrat Zafer

Yapay Zekâ Uygulamalarına Geçiş Hızlanıyor

Yapay Zekâ Uygulamalarına Geçiş Hızlanıyor

Uluslararası denetim, vergi, muhasebe ve danışmanlık şirketi Mazars; Board Agenda ve INSEAD iş birliğiyle 2021 Yılı Yapay Zekâ Alanında Liderlik Araştırması Raporu’nu yayımladı.

Raporda, önümüzdeki aylarda şirketlerin gündemine girecek en önemli teknolojik konunun yapay zekâ uygulamaları ve şirketlere olan etkisi olduğu belirtildi. Şirketler, teknolojilerini Covid-19 salgınına adapte ederken, bu durum otomasyona olan ilgiyi ciddi şekilde arttırdı.

Öte yandan kurumlarda eskiyen Bilgi Teknolojileri sistemleri ve yetersiz veriler (%37), işe yönelik katma değerin belirsizliği (%33) ve şirket kültüründe yapay zekaya karşı yaşanan direnç (%31) gibi gerekçelerin yapay zekaya geçişin altını oyduğu belirtiliyor.

Şirketlerin %73’ü 1 Yıl İçerisinde Yapay Zekâ Uygulamalarına Geçecek

30 ülkeden yönetim kurulu üyelerini ve üst düzey yöneticileriyle hazırlanan 2021 Yılı Yapay Zekâ Alanında Liderlik Araştırma Raporu’na göre şirketlerin %73’ü, 1 yıl içerisinde yapay zekâ uygulamalarına geçiş yapmayı planlıyor. %67’si yapay zekâ uygulamalarına geçiş yapmamaları halinde stratejik risklerle ve daha zayıf bir performansla karşılaşacaklarını düşünüyor. %54’ü koronavirüs salgınının yapay zekâ uygulamalarının benimsenmesine hız kazandırdığına inanıyor. %80’i yapay zekâ uygulamalarının önünde bazı kısıtlamaların olduğuna inanırken %73’ü bunun nedeninin teknik bilgi eksiliği olduğunu düşünüyor. Araştırmaya katılanların %76’sıysa yapay zekâ uygulamalarının etik ve kültürel değişimlere yol açacağını belirtirken, bu konuların dikkatli şekilde ele alınması gerektiğini vurguluyor.

Rapora göre yapay zekâ, müşteri hizmetleri, müşteri deneyimi, finans ve muhasebe gibi alanlarda öne çıkacak.

Mazars Denge, İzmir Ofisi Muhasebe ve Müşavirlik Hizmetleri Ortağı Anıl Taşkoyan, yapay zekâ uygulamalarının muhasebe mesleğinin geleceği için kaçınılmaz olduğuna değindi;

“Muhasebe mesleğindeki değişim artık kaçınılmaz hale geliyor. İşin tarihçesine baktığımızda kalamoza defterlere elle yapılan işlemlerden, 1990’ların sonlarına doğru bilgisayar aracığıyla yapılan kayıtlara geçiş olmuştu. 2000 yılların ilk başlarında hayatımıza internet girmesiyle web tabanlı muhasebeye sistemine geçilmiştir. Artık yapay zekayla devreye alınacak muhasebeye geçiş başlamıştır. Özellikle makine öğrenimi ve akıllı görüntü işleme teknolojisiyle rutin yapılan birçok işlemin otomatik olarak kayıtlara alınması sağlanmıştır. Muhasebe mesleğinin vazgeçilmez bir parçası olacak olan yapay zekâ, iş yapış şekillerini değiştirecektir. Oyunun kuralları yeniden yazılacağı kesin. Mevzuatımızın da yakın gelecekte yapay zekâ ile ilgili değişimlere ayak uyduracak şekilde düzenlenmesi kaçınılmazdır.”

Yapay zekanın faydalarına değinilen raporda; yapay zekanın maliyetleri azaltacağı, verimliliği arttıracağı ve tedarik zincirini olumlu yönde geliştireceği de belirtiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ