Demokrat Zafer

3. GLOBAL GASTROEKONOMİ ZİRVESİ İLHAM VERİCİ SUNUMLARI VE ULUSAL VE ULUSLARARASI ALANDAKİ KONUŞMACILARI İLE GASTRONOMİ VE TURİZM SEKTÖRÜNÜ BİR ARAYA GETİRDİ!

3. GLOBAL GASTROEKONOMİ ZİRVESİ İLHAM VERİCİ SUNUMLARI VE ULUSAL VE ULUSLARARASI ALANDAKİ KONUŞMACILARI İLE GASTRONOMİ VE TURİZM SEKTÖRÜNÜ BİR ARAYA GETİRDİ!

Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği’nin (TURYİD) düzenlediği 3. Global Gastroekonomi Zirvesi, sektöre yön veren sunumlar, yerli ve yabancı katılımcıların konuşmalarıyla gerçekleştirildi. Zirvenin açılışında ise TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy birer konuşma yaptı. Gastronominin geleceği ile ilgili ilham verici konulara değinilen oturumlarda sektörün önde gelen isimleri bir araya gelirken katılımcıların da ilgisi büyüktü. Stratejistlerin, danışmanların, yemek kültürü araştırmacılarının, şirketlerden ve STK’lardan üst düzey yöneticilerin, sürdürülebilir gastronomi uzmanlarının yer aldığı konuşmacılar, gastronomi dünyasını derinlemesine değerlendirerek, görüş alışverişinde bulundu.

Gastronomiyi turizmde sürdürülebilir bir ekonomik büyüme modeli olarak ülke gündemine taşımayı hedefleyen TURYİD, Türkiye’den ve diğer ülkelerden sektör profesyonellerini, gastronomi meraklılarını ve alanında çığır açan isimleri, 3. Global Gastroekonomi Zirvesi’nde bir araya getirdi. Zirve, en üst düzeyde stratejilerin geliştirilmesine destek olmak, bu toprakların ürünlerini dünya ile buluşturabilmek, başarılı markalarımızı dünyaya açabilmek ve birlikte büyümek için gastronomi dünyasının vizyoner isimlerini İstanbul’da buluşturdu. Zirvede, gastronominin bir kaldıraç görevi görerek Türkiye’de bu sektörün hak ettiği yere gelmesini ve gastronominin potansiyelinin açığa çıkarılması hedeflendi.

Zirvenin açılış konuşmalarını ise TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptı. Demirer konuşmasında yeme-içme sektörünün pandemi sebebiyle yaşadığı sürece ve değişen dinamiklere değinerek sektörün, TURYİD’in sağladığı enformasyon kabiliyetiyle ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle pandemi sürecinden güçlenerek çıktığını ifade etti. Demirer, ayrıca zirvede katılımcı olan 1000’e yakın öğrenci olmasından dolayı mutluluk duyduğunu söyledi ve “Turizm ülkemizin geleceğidir, turizmde gelecek ise gastronomi ile şekillenmelidir,” dedi.

Ardından sözü alan T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da pandemiye değinerek başladığı konuşmasında dünyanın en seçkin mutfak kültürüne sahip ilk üç ülkesinden biri olduğunu belirtti. Bakan Ersoy, “Bunu ülkemiz için bir faydaya dönüştürmek bizim sorumluluğumuz,” dedi. “Gastronominin ülkemize katacağı değerin ve getirilerin farkındayız,” ifadesiyle gastronominin önemine vurgu yapan Bakan Ersoy, “Şimdi biz soruyoruz, neden Türkiye “fine dining” amacıyla seyahat edenlerin tercihi olmasın? Doğru projelerle dünyadaki Gastrocity listesine İstanbul, Bodrum, İzmir ve Çeşme gibi turizm destinasyonlarımızın girmesi hiç de zor değildir,” dedi.

4 oturumda gerçekleştirilen zirvede oturum başlıkları Derin Bakış, Sürdürülebilirlik Hemen Şimdi!, Yeni Çağın Kıyısında Dönüşüm! ve Gastronominin Ekosistemi olarak belirlendi. Derin Bakış oturumu Global Gastroekonomi Zirvesi Komitesi Başkanı Ebru Köktürk Koralı’nın takdimi ile başladı. Bu oturumda FutureBright Group kurucusu Akan Abdulla, Sonuçlar Çağında Dip Dalgalar konuşmasıyla alttan gelen dip dalgalara dikkat çekerek Türkiye’deki farklı tüketici profilleriyle ilgili bilgi verdi ve girişimci ekosistemiyle tarımın buluşması gerektiğini söyledi. Dünyanın bir üretim problemi olmadığını fakat tedarik zinciri problemi olduğunu söyleyen Abdulla, “Büyük şehirler, mega şehirlere dönüşüyor. Bu mega şehirleri fethetmek için yeni stratejiler geliştirmek gerekiyor,” dedi. Dünyada dolaşımda olan paranın akacağı yönü “sanal kamusal alan” olarak ifade eden Abdulla, gerçek değer bulunamadığında paranın sanal dünyada kullanılmak zorunda olacağına dikkat çekti ve “Sanal kamusal alanlar daha çok veri demek. Hayatımızın %40’ı veriye dönüşüyor. Bu nedenle gastronomi sektörü de data ile ilişki kurmalı, CRM’i yeniden tanımlamalı,” dedi.

Keane Consult Genel Müdürü Stefan Breg ise geleceğin restoranlarının nasıl olacağını ve bu restoranlarda sıra dışı deneyimler yaratmanın önemini anlattı. Livin Farms AgriFood CEO’su Katharina Unger ise iklim krizine ve kaynakların azalmasına dikkat çekerek tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerektiğinin altını çizdi. Unger, yenilebilir böceklerin gelecekte önem kazanacağını ifade etti.

Zirvenin sürdürülebilirliği odak noktasına alan ikinci oturumu ise TURYİD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Gamze Cizreli’nin konuşmasıyla başladı. Cizreli, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden yola çıkarak gastronomide sürdürülebilirliğin nasıl ilerletilebileceği ile ilgili görüşlerini belirtti. Gıda israfının boyutlarına değinen Cizreli, “Dünyada çöpe giden gıdanın %40’ı otel ve restoran mutfaklarından kaynaklanıyor,” diyerek sektör olarak konuya daha ciddi bir şekilde eğilme sorumluluğuna değindi. Sonrasında Yeşil Gastronomi konuşmasıyla Sürdürülebilir Restoranlar Derneği (The Sustainable Restaurants Association) Genel Müdürü Juliane Cailloutte ağırlama sektörünün gıda israfı ve karbon emisyonu ile alakalı olarak sadece operasyon değil tedarik zincirinin de çok etkili olduğunu belirtti. Sektörün iklim değişikliğine hazır olmadığını dile getiren Cailloutte, dünyanın en büyük sürdürülebilirlik programını sunarak restoranların bu konudaki stratejilerini geliştirmesine yardımcı olduklarını ifade etti. Bu başlıktaki yabancı katılımcılardan miksolog ve işletmeci Hardeep Rehal ise kendi deneyimlerinden yola çıkarak bar dünyasında gerçekleştirilen sürdürülebilir çözümlere değindi.

Zirvenin üçüncü oturumunda ise dijital dönüşümün gastronomi ile bağına değinerek geleceğin yeme-içme dünyasının nasıl şekillenebileceği ile ilgili konuşmalar yer aldı. Bu oturumda Geleceğe Dönüş başlığıyla konuşmasını yapan yemek yazarı Bill Knott, geleneklerimize dayanan tekniklere dönülerek geleceğin sürdürülebilir dünyasına katkı sunabileceğimizin örneklerini verdi. Geleneksel fermantasyon yöntemleri kullanılarak lezzetten ödün vermeden israfın önüne geçilebileceğini, şeflerin geçmişe sırtını dönmeden çevre dostu bir yaklaşım geliştirilebileceğini belirtti. Metaverse dünyasıyla ilgili ana kavramlarla ilgili bilgi veren Esen Girit Tümer ise bu dünyada restoranlar için sınır olmadığını dile getirdi. Tümer, metaverse dünyasında hayal edilebilen her şeyin mümkün olduğunu belirtti.

Zirvenin Gastronominin Ekosistemi başlıklı son oturumunda ise sosyal gastronomi kavramıyla ilgili konuşmalarıyla Ebru Baybara Demir ve JP McMahon yer aldı. Baybara, Pazar yerlerindeki atıkları toplayarak toprakları beslemek için komposta dönüştürdükleri projeden bahsetti. Proje sayesinde tonlarca atığın toprağa dönerek gübre ihtiyacına cevap verildiğinin altını çizdi. Food on the Edge kurucusu, EatGalWay Mutfak Direktörü JP McMahon ise İrlanda’da başlattığı Food on the Edge projesini anlatarak gastronomi turizminin önemine değindi. Türkiye’de gastronomi turizmi için büyük bir motivasyon olduğunu belirten McMahon, Türkiye’nin tanıtımı için gastronominin önem kazanacağını söyledi. Bu oturumun önemli konuşmalarından biri de Gıda ve Kültür Mirasında Fransız Misyonu Genel Müdürü Pierre Sanner tarafından sunuldu. Sanner, UNESCO ile bu rotaların tescil edilen Fransız yemek kültürünü ve Fransa’da oluşturulan gastronomi rotalarını anlattı. Dijon, Lyon, Paris ve Tours şehirlerinde oluşturulan gastronomi merkezleriyle bu rotaların güçlendirildiğini, yaratıcı bir gastronomi ağı oluşturduklarını ifade etti.

Zirvenin son başlığı ise Türkiye’nin 100 yılı aşan markalarının masaya yatırıldığını Hafıza Mekanlar oldu. Müge Akgün moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Beyaz Fırın, Karaköy Güllüoğlu, Develi ve Pandeli restoranlarının hikayesine ve 100 yılı aşan bu mekanların kent hafızasındaki yerine değinildi.

Zirve sonunda TURYİD Yönetim Kurulu Üyesi ve Global Gastroekonomi Zirvesi Komite Başkanı Ebru Köktürk Koralı ve TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer tüm konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür etti. Türkiye’nin önde gelen markalarından, Yapı Kredi Crystal, Coca Cola İçecek, Metro, Unilever, Anadolu Efes, Fuudy, Güral Porselen, Paynet, Simprapay, Unichef, Bloomberg HT, Divan, Arzum Okka, Kütahya Porselen, Nesos, Öztiryakiler, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Bonna, Bidfood, Ekolfood, Finedine, İnoksan, Leta, Noble Ambalaj, Robotpos, Uludağ, Kerzz, Klüh, Akkomarka, Aslanboğa, Baydöner, Big Chefs, Cookshop, Develi, Doğadan, Güllüoğlu, Midpoint, Tavuk Dünyası, Petek sponsorlar arasında yer aldı.

TURYID Hakkında

TURYİD, Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği, 2003 yılında dünyada hızla gelişen gastronomi dünyasına paralel olarak sektörü ilk kez bir araya getirmek ve yeme, içme ve eğlence endüstrilerinin sorunlarına çözümler üretmek temel fikirleri ile kurulmuş öncü bir sivil toplum yapısıdır. Gastronominin tarımdan başlayarak ihracat, turizm, ülke markası, diplomasi ve kültüre olan katkısını GastroEkonomi başlığı ile ilk kez gündeme taşıyan ve gastronominin sosyal boyutlarını görünür kılan bir misyonla ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Pierre Sanner Fransa Yemek Kültürleri ve Mirası Misyonu Direktörü

“Gastronomi mirasının geliştirilmesi ve geleceğe aktarılması ulusal ve uluslararası boyutta çok disiplinli bir kültürel alan oluşturulmasıdır.’’

Fransız gastronomik yemeğinin UNESCO tarafından Kültürel Miras olarak tescillenmesi ile yetinmeyen Pierre Sanner, Gastronomi Şehirleri Rotasını genişleterek bu şehirlerde gastronomik deneyim ve eğitim alanları oluşturuyor. Sadece turizm amaçlı değil; gıda ve deneyim meraklıları, araştırmacılar, tasarımcılar, üreticiler, çocuklar ve öğretmenler, sanatçılar, yabancı öğrenciler ve elbette gezginler için…

Gastronomi Şehirleri Rotası kurgusunda Dijon, Tours, Bordaux, Lyon ve Paris-Rungis ilk kez gastronomik miras olarak konumlandırılıyor ve UNESCO tarafından onaylanan yönetim planı, eğitim, dokümantasyon ve araştırma çalışmaları yoluyla iletişimi teşvik etmeyi ve büyük ulusal kültürel etkinliklere entegrasyonu amaçlayan eylemlerin uygulanması yönünde çalışmalar yapıyor.

Stefan Breg

Keane Brands’ın Londra, Dubai ve Bangkok’ta Keane stüdyoları için stratejik F&B danışmanlığı, master planlama ve konsept geliştirme konularında liderlik sağlayan Grup Stratejisi Direktörüdür. Marriott Orta Doğu ve Afrika F&B Kıdemli direktörlüğü görevinde bulunmuştur. Dünyaca tanınmış, Buddha Bar, Hakkasan, Pierre Gagnaire, Toro Toro, China Grill ve Spice Market, Sheraton Mall of Emirates’te Besh Turkish Kitchen dahil Stefan’ın, kendi adına 300’den fazla F&B konsepti bulunmaktadır. Ayrıca SE Asya, Hilton (Avrupa) ve E&Y Consulting’de IHG ile çalışmıştır. Emirates Akademisi’nde konuk öğretim görevlisidir. Caterer / Hotelier dergisi tarafından Orta Doğu Restaurant Gücü listesinde 4 numara olarak gösterilmektedir.

Juliane Cailloute

Jamie Oliver’ın İngiltere genelinde okul yemeklerini ve yemek eğitimini iyileştirme programlarını beş yıl yürüttükten sonra 2016 yılından bu yana Sürdürülebilir Restoran Derneği SRA’da görev alıyor. Dünya çapında çevresel olarak onarıcı ve sosyal olarak ilerici bir konaklama sektörüne yönelik değişimi hızlandırma amacıyla çalışıyor. Stratejik ortaklıklar ve kampanyalar tasarlamak ve geliştirmek, SRA ağını büyütmek hedefleri arasındadır.

Juliane, Ocak 2021’de SRA’nın Genel Müdürü oldu ve sektörü daha iyi bir şekilde inşa etmek ve ağını küresel olarak büyümek için çalışıyor.

Katharina Unger Livin Farm AgriFood CEO

Şu anda hem Hong Kong’da hem de Viyana’da yaşayan ve çalışan Unger, sürdürülebilirlik, gıda ve tarımsal inovasyon için tasarım alanında öncü isimlerden biridir. Londra, Hong Kong, Viyana, ABD ve Afrika’da ajanslarda ve kendi müşterileri için tasarım danışmanı ve danışman olarak çalışmıştır.

Unger, yenilebilir böcekler ve yeni gıda alanında lider şirketler olan Livin Studio ve Livin Farms’ı kurdu. Kendisinin ve müşterilerinin ürünlerini fikir aşamasından pazara başarıyla getirdi.

Çalışmaları için RedDot Tasarım Ödülü, Braun Ödülü Sürdürülebilirlik Ödülü, Biyo Sanat ve Tasarım Ödülü, Core 77 Uluslararası Tasarım Ödülü ve ayrıca çok sayıda başka ödül, burs ve burs aldı.

Hardeep Rehal Miksolog & İşletmeci

Danimarka Teknik Üniversitesi’nden mühendislik alanında bir geçmişe sahip olan Rehal, 2002’den beri beş yıldızlı oteller, Michelin yıldızlı restoranlar, dünya çapında kokteyl barları ve gece kulüpleri dahil olmak üzere ağırlama sektörüne dahil olmuştur. Bilimden ilham alarak, beklenmedik kombinasyonlar kullanması ve lezzet eşleşmeleri yaratmasıyla bilinir. Uluslararası alanda birçok ödüle sahiptir.

Bill Knott Yemek Yazarı

Bill Knott, yemek ve içecek dergisi Eat Soup’u kurmadan önce 10 yıl boyunca şef olarak çalıştı. O zamandan beri, Daily Telegraph için restoran eleştirmeni olarak ve on yıldan fazla bir süredir Financial Times’da görev yapmak da dahil olmak üzere dünya çapında bir dizi dergi ve gazete için yazmıştır. Aynı zamanda The Oldie’nin içecek köşe yazarıdır, Champagne, Bordeaux, Rhône, Loire, Sicilya ve Douro Vadisi’ne yemek ve şarap turları düzenlemiştir ve sık sık televizyon ve radyoda yer almıştır.

JP McMahon EatGalway Mutfak Direktörü & Food on the Edge Kurucusu

JP McMahon bir şef ve yazardır. Aniar, Cava Bodega ve Tartare cafe + wine bar’dan oluşan EatGalway Restaurant Group’un mutfak direktörüdür. Ayrıca Aniar Butik Aşçılık Okulu’nu yönetmektedir. McMahon, gıdanın eğitici ve etik yönlerine, en iyi yerel ürünleri satın almaya ve desteklemeye ve doğrudan küçük çiftçilerle ilişki kurmaya kendini adamıştır.

Galway Yemek Festivali’nin kurucu başkanı ve direktörü olan McMahon, İrlanda ve İspanyol yemeklerinin İrlanda’daki elçisidir, özellikle Rías Baixas (Galicia) ve Jerez şaraplarının tanıtımını yapmaktadır.

McMahon ayrıca ‘Food on the Edge’ başlıklı uluslararası bir şef sempozyumu düzenlemektedir. Her yıl Ekim ayında İrlanda’da gerçekleşen bu etkinlik, dünyadaki en iyi uluslararası şefleri bir araya getirmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ