Demokrat Zafer

Bir Kare Bando, Bir Kare Mutluluk

Bir Kare Bando, Bir Kare Mutluluk

Serez Dondurmacısı’ndan yaza damga vuracak yepyeni bir lezzet hikayesi

İmza attığı gurme lezzetlerle dondurma tutkunlarına sıra dışı lezzetler sunan ve her zaman “Ne yiyorsak onu sunarız” mottosu ile hareket eden Serez Dondurmacısı’ndan yaza damga vuracak yepyeni bir lezzet Bando… Sade dondurmanın özel çikolata sosu ile kaplandığı Bando, sütlü ve bitter çikolata seçenekleri ile farklı damak zevklerine de hitap ediyor. Kare formu ile dondurmanın yeniden şekillendirildiği Bando, vazgeçilmez dondurma alternatifleri arasında şimdiden yerini alıyor.

Her zaman en taze, en doğal malzemeleri kullanarak birbirinden özel formüller geliştiren ve yeni nesil dondurmacılığın modern temsilcisi olan Serez Dondurmacısı, imza reçetelerinden biri olan sade dondurmasını ezber bozan bir lezzete dönüştürdü. Havaların ısındığı, damakların serin lezzetler aradığı bugünlerde tadıyla unutulmaz bir deneyim sunan yeni Bando Dondurma, çikolata ve kaymağın eşsiz birleşimiyle lezzetine lezzet katıyor. Sade dondurmanın kare formuna dönüştürülmesiyle fark yaratan Bando, farklı damak tatlarına uygun olarak sütlü ve bitter olmak üzere iki özel reçete ile hazırlanıyor. Sütlü çikolatayla kaplanan Bando, fındık ve portakal kabuğu şekerlemesi ile masalsı bir lezzete bürünürken bitter seçeneği ise yoğun çikolata tadıyla adeta bir lezzet şöleni yaşatıyor.

Birbirinden özel Serez Dondurmacısı lezzetlerine İstanbul’da Kartal, Maltepe, Bostancı, Acıbadem, Kozyatağı, Ataşehir ve Bakırköy şubelerinin yanı sıra www.serezdondurmacisi.com üzerinden ya da Fuudy, Getir Yemek ve Yemeksepeti uygulamalarından ulaşılabiliyor. Serez Dondurmacısı web sitesinden verilen siparişler, Türkiye’nin dört bir yanına soğuk zincir bozulmadan gönderilebiliyor.

Serez Dondurmacısı Hakkında 

‘‘Ne yiyorsak onu sunarız’’ mottosu ile yola çıkan Serez Dondurmacısı’nın temeli 2010 yılında Serdar Kemahlı tarafından atıldı. Çocukluğunda yediği gerçek ve sağlıklı dondurmayı yeniden üretme fikrini hayata geçirme kararı alan Kemahlı, 2011 yılı itibariyle Ar-Ge çalışmalarına başladı. Dondurma üretimi konusunda akademisyenlerle görüşerek yerli ve yabancı kaynaklar okudu, yabancı reçeteleri inceledi, doğru hammadde temini için Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgelerinde yer alan meyve üreticileri ve ari işleme belgesine sahip süt üreticileri ile görüştü. Araştırmaları sonucunda “doğru dondurma” üretmenin temelinde kaliteli, taze ve doğal malzemelerin kullanılması kadar formülün de önemli olduğunu görerek her bir dondurma çeşidi için kendi formüllerini oluşturmaya başladı. Yaklaşık iki yıl süren araştırmaların ardından 2012 yılında İstanbul Maltepe’de ilk mağazasını faaliyete geçiren Kemahlı, Yeni Nesil Dondurmacılık felsefesiyle Serez Dondurmacısı markasını sektöre kazandırdı. Doğru dondurmanın adresi Serez Dondurmacısı “Gurme Dondurmacılık” anlayışıyla dondurmaya hak ettiği değeri veriyor. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ