Demokrat Zafer

eliz edebiyat DERGİSİ’nin 161. SAYISI ÇIKTI!

eliz edebiyat DERGİSİ’nin 161. SAYISI ÇIKTI!

2022 MAYIS SAYISI İLE

eliz edebiyat  DERGİSİ

  1. YILININ BEŞİNCİ AYINA GİRDİ!

eliz edebiyat DERGİSİ’nin 161. SAYISI ÇIKTI

Mayıs 2022, 161. sayısı ile edebiyatseverlere seslenen eliz edebiyat dergisi, şiir-öykü-deneme, günlük, çeviri türlerinde yeni ürünleri sunmaktadır.

eliz edebiyat dergisi, Mayıs 2022, 161. sayısı ile yine dopdolu…

Günümüzde, pandemi kısıtlamalarının gevşemesiyle, Covit-19 salgını Omicron ve Deltacron varyantının etkisi düşük seviyede sürdürmektedir. Gevşeme rehavet gerektirmesin, diyerek ve olumsuz ekonomik gelişmelere direnerek, yayın yolculuğunu sürdürmektedir eliz edebiyat dergisi… İçeriğiyle birlikte, sağlık, huzur ve umut dilekleri taşıyan yeni sayı, izler çevrenin, okurların ilgisini beklemektedir. “Okumak iyi gelir!” savsözünü unutmadan, hayatın güzelliklerini paylaşmanın, umudu çoğaltacak sanatla anlama bürüneceğini not etmektedir.

Abone ve okurları, şair ve yazarları ile yaşam uğruna dayanışma ve direnme belgesi yeni sayılarla ilerleyen eliz edebiyat, edebiyatseverlerin ilgi ve desteği sayesinde 161. ’e ulaştı… Her ayın ilk haftasında çıkan dergi, 14. Yılında da yazardan okura elçilik işlevini sürdürmektedir.

Bu sayı için emek ve ürün vermiş imzalar (alfabetik soyadı sırasıyla):

Ezgi Fatma AÇIKGÖZ / Sevda ALTINKAYA / Muhsine ARDA / Vedat BARGA / Ferhat BEZCİ / Mustafa BIYIKLI / Sedat ÇAĞLAR / Hasan ÇAPİK / Mehmet Ş. ÇAVUŞOĞLU / Özlem TEZCAN DERTSİZ / Aynur DURSUN / Bülent ELİTOK / Duran ER / Ceyhun ERİM / Şükrü ESEN / Yasemin EVREN / Ahmet GÜNBAŞ / Uluay KOÇAK GÜVENER / Hilmi HAŞAL / Mustafa İŞCİER / Aysel KARAATLI / Bedriye KORKANKORKMAZ / Hülya KÖKSAL / Nedime KÖŞGEROĞLU / Ferziye KÜÇÜK / Arif METE / Altay ÖKTEM / Levent ÖZBEK / Samim SADIK / Halûk CENGİZ // Canan GÜRTUNCA SANLI / Günova SEPİN / Hüseyin SÖNMEZ / Dong SUN / Müesser YENİAY // Süleyman ŞAHİN / Tahsin ŞİMŞEK / Kadir TEPE / İlyas TUNÇ / Yasemin YAZGAN

Derginin Mayıs 2022, 161. sayısını zenginleştirmiş kalemler ve ürünlerine dair bilgi özeti aşağıdadır:

Ön kapakta “elizi” bulunan şair Altay ÖKTEM, kapak içindeki fotoğraflı özgeçmiş ile tanıtılmaktadır. Şair, “AYNI IRMAKTA SEKİZ KERE YIKANILMAZ” başlıklı şiirleriyle hayatın ve felsefenin zamanda örtüşen etkisine değinmiş.

Arka kapak içinde, 2001, İstanbul doğumlu genç şair, Kadir TEPE, fotoğraflı özgeçmiş ve “AORT DAMARI UĞRUNA KAN REVAN İÇİNDE BAKMAKLAR” başlıklı şiirleriyle tanıtılmaktadır. Kadir Tepe’nin eserleri, eliz edebiyat dergisinde daha önce de yayımlanmıştır.

Arka kapakta; günümüzün tanınmış Çinli şairi Dong SUN fotoğraflı biyografisinin yanında “ZAMAN” ve “İSİMLER, PAO DİNG VE DİĞERLERİ” adlı şiirleriyle tanıtılmaktadır. Şiirlerin Türkçesi Müesser YENİAY’a ait…

Hilmi HAŞAL; “Geldik Buraya – 17” başlığı altında okuma/ deneme seyrüseferini sürdürüyor. Bu sayıda, kitaplara ve yazarlarına ilişkin düşüncelerini, “Arkadaş Z. Özger 2021 Şiir Ödülü”nü kazanmış genç şair Mustafa Torun’un Yarası Olan adlı eseri üzerinden özetlemiş.

İlyas TUNÇ; TAŞ AVLU, TAŞ MERDİVEN, YANMIŞ AMPUL” başlıklı kısa öyküsüyle dahil olmuş bu sayının yazarları arasına.  

Samim SADIK / Halûk CENGİZ; Edebiyat Günlüğü-161 ile tarihteki gün-gün yazı yolculuklarını anlatmayı sürdürüyor. Zamanın 1881’deki nabzını tutarken, not edilmişler

günlüğü aynı ilgi yatağında akmakta… Dönemin hal-i pürmelal-i denebilecek ayrıntılarla bezeli ilginç bir seyri-serüven… Akış devam ediyor!

Canan GÜRTUNCA SANLI ; “’O EV VE O’ ŞİİRİ İLE NURİ DEMİRCİ” başlıklı deneme-inceleme yazısıyla yer almış bu sayıda… Nuri Demirci’nin bir şiiri üzerine uzunca düşünmüş, inceleyip yorumlamış.

Ceyhun ERİM; “MASABAŞI NOTLARI – 4” başlıklı deneme-inceleme ve okuma günlüğü yazısıyla Bursalı şair Yücel Ulu’nun  “ESKİ GECENİN ON İKİ KAPISI”nı tanıtmış. Edebiyatımızdan şairler-yazarlar-olaylar ve anılar gündemine anıyor, şiirlerinden, kitaplarından ve tanıklıklardan bahisle…  Metnin devamında yakın zamanda sonsuzluğa uğurladığımız şair-yazar Sina Akyol’u anıyor. 

Muhsine ARDA; “İPİ TOMBİ – AFRİKA DAVULLARI” başlıklı deneme-anı metniyle eşlik etmiş eliz edebiyat’ın Mayıs 2022 sayısına…

Ezgi Fatma AÇIKGÖZ; “ÇOCUKLUĞA DÖNÜŞ SEMFONİSİ” başlıklı denemesinde, insan-sevgi-çocukluk kavramlarını irdelemiş.

Yasemin EVREN; “KALABALIK AİLELER” dolayısıyla çocukluğa özlemi anlatmış, kısa deneme-anı metniyle.

Edebiyatseverlerin merakla ve keyifle değerlendirecekleri/ paylaşacakları varsayılan özgün örnekler, eliz edebiyat’ın Mayıs sayısının değerli yüküdür…

Derginin (161. Sayı) şiirleri (alfabetik soyadı sırasına göre) şu imzalara ait:

Sevda ALTINKAYA / Vedat BARGA / Ferhat BEZCİ / Mustafa BIYIKLI / Sedat ÇAĞLAR / Hasan ÇAPİK / Mehmet Ş. ÇAVUŞOĞLU / Özlem TEZCAN DERTSİZ / Aynur DURSUN / Bülent ELİTOK / Duran ER / Ahmet GÜNBAŞ / Uluay KOÇAK GÜVENER / Hilmi HAŞAL / Mustafa İŞCİER / Aysel KARAATLI / Bedriye KORKANKORKMAZ / Hülya KÖKSAL / Nedime KÖŞGEROĞLU / Ferziye KÜÇÜK / Arif METE / Altay ÖKTEM / Levent ÖZBEK / Günova SEPİN / Hüseyin SÖNMEZ / Süleyman ŞAHİN / Tahsin ŞİMŞEK / Kadir TEPE / Yasemin YAZGAN

Derginin iletişim adresini ve yasal sorumlularını gösteren zorunlu künye, arka kapak içinde yayımlanmaktadır.

Bursa, Mudanya‘da çıkmayı sürdüren eliz edebiyat dergisi, her ayki yeni sayısının duyurusunda, merak edenler, abone olmak, edinmek veya desteklemek isteyenler için, ayrıntılı bilgiler vermektedir. Dergi yönetimi, her sayıda aşağıdaki not ile edebiyat kamuoyuna seslenmekte:

eliz edebiyat dergisi, ticari bir yayın değildir!

Toplu Dağıtımı Yapılmaz! Bayilerde, AVM’lerde, Kitapçılarda satışı yoktur.

Abonelerin, edebiyatseverlerin katkısı, yönetimin kişisel çabaları ile yayınını sürdürmektedir. Dergiye ulaşmak, edinmek, destek sağlamak için en kolay ve doğru yol, abone olmaktır. Okuyarak, yazarak ve duyurup tanıtarak, yolculuğumuza eşlik edebilirsiniz! İlginiz, desteğiniz önemlidir! Şimdiden Teşekkür ederiz!

ABONE OLMAK, EDİNMEK VEYA DESTEK İÇİN:

PTT şubeleri veya PTT matiklerden:

Hilmi Haşal – Posta Çeki Hesap No. 00 58 48 93

PTTbank İBAN: TR73 0080 7008 8130 0584  8930 01

veya

Vakıflar Bankası

Hilmi Haşal – İBAN: TR25 0001 5001 5800 2355 3231 31

Hesabına, abone / katkı bedelini yatırıp destek olabilirsiniz…

Yıllık abone ederi (12 sayı):

Yurtiçi: 250.00  (İki Yüz Elli) TL.

Yurtdışı: 50.00 (Elli) EURO

Tek sayı istekler: 25.00 TL karşılığı (normal posta ile gönderilir)

30.00 TL karşılığı (taahhütlü posta veya kargo ile gönderilir)

Ayrıca; ayrıntılı yeni sayı bilgilerinin tekrarı:

adresindeki “Duyuru – 161” metninin son bölümündedir.

YAYIN KURULU ADINA

Hilmi HAŞAL

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ