PASHA Bank, 3. çeyrekte yüzde 24 büyüdü

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan arasındaki ticaretin gelişimine katkı sağlayan Türkiye’nin önde gelen yatırım bankalarından, PASHA Bank, 2021 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. İlk yarıda yüzde 20 büyüme kaydeden PASHA Bank, üçüncü çeyrekte de büyümesini sürdürerek 2020 yıl sonuna göre yüzde 26 artışla aktif büyüklüğünü 2 milyar 744 milyon TL’ye çıkardı. PASHA Bank, sermaye piyasalarında öncü rol üstlendiği Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler İhraçlarında (VDMK) yılbaşından itibaren tarım ve otomotiv sektörlerine toplamda 176 milyon TL finansman desteği sağladı.

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan arasındaki ticaretin gelişimine katkı sağlamak, bölgede yatırım yapan işletmelere kaynak yaratmak ve rehberlik etmek amacıyla, yatırım bankacılığı ve kurumsal bankacılık ürünleriyle hizmet veren PASHA Bank, 2021 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. PASHA Bank, 2020 yılı sonuna göre yüzde 26 büyüyerek aktif büyüklüğünü 2 milyar 744 milyon TL’ye çıkardı. PASHA Bank’ın nakit kredi büyüklüğü ise geçen yıl sonuna göre yüzde 26 artarak 1 milyar 883 milyon TL’ye ulaştı. Toplam kredileri ise yüzde 32 artışla 2 milyar 405 milyon TL olarak gerçekleşti. Güçlü sermaye yapısı, sağlam müşteri portföyü, sağlıklı kredi büyümesi ve donanımlı insan kaynağıyla başarısını sürdüren PASHA Bank, kârını da yüzde 17 artırarak üçüncü çeyreği 36 milyon TL kâr ile kapattı.

PASHA Bank’ın yurtiçinde Türk Lirası cinsinden bono ve sukuk ihraçlarının yanı sıra Azerbaycan’da da ABD Doları ve Euro cinsinden yaptığı tahvil ihraçlarıyla borçlanma araçları büyüklüğü 860 milyon TL’ye ulaştı. Yatırımcı portföyünü Premium bankacılık biriminin kurulmasıyla genişleten PASHA Bank, nitelikli bireysel yatırımcıları da portföyüne kattı.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in ulusal notunu A- durağan olarak belirlediği bankanın Kurumsal Yönetim İlkelerine uyum notu da JCR Eurasia Rating tarafından 9,23’e yükseltildi.

Türkiye- Azerbaycan ve Gürcistan üçgeninde “Bölgede Akla Gelen İlk Banka” olma misyonuyla hizmet veren PASHA Bank, öncü rol oynadığı VDMK ihracında da başarılı bir performans sergiledi. Geçtiğimiz yıl otomotiv ve tarım sektörleri için 89 milyon TL’lik VDMK ihracı gerçekleştiren PASHA Bank, 2021 yılı başından itibaren iki sektöre VDMK ihraçları yolu ile 176 milyon TL finansman desteği sağladı.

PASHA Bank Hakkında

PASHA Yatırım Bankası A.Ş., 25 Aralık 1987’de Yatırım Bank A.Ş. unvanıyla İstanbul’da kurulmuştur. PASHA Yatırım Bankası, Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan arasındaki ticaretin gelişimine katkı sağlamak, bölgede yatırım yapan işletmelere kaynak ve rehberlik sağlamak üzere, yatırım bankacılığı ve kurumsal bankacılık ürünleriyle hizmet vermektedir. 2015 yılına kadar farklı sermaye gruplarının yönetiminde hizmet veren bankanın Aralık 2015 tarihi itibariyle yüzde 99,92 oranında sermaye payı, Bakü merkezli bölgesel finans kuruluşu PASHA Bank OJSC’ye geçmiştir. Mayıs 2018 itibariyle, Bankanın ortaklık yapısı yüzde 51 PASHA Bank OJSC, yüzde 49 PASHA Holding LLC olarak değişmiştir. Ayrıntılı bilgi için www.pashabank.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir