Zeki Müren’de Öğrenciler Ünlü Türk Sanatçı Suat Sancar’ı Konuk Etti!

“Vee… Bursa… “Zeki MUREN Güzel Sanatlar Lisesi” nin misafiriydim bugün, pırıl pırıl gençlerimizle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadım… Okulun ilk 4 başarılı öğrencileri basta olmak üzere, sorularıma doğru cevap veren 3 öğrencimiz de, ayrıca organizasyonda emeği geçen değerli öğretmenlerimiz imzalı kitabımızla buluştu… Hepsine başarılı bir eğitim, öğretim yılı diliyorum, sevgilerimle….” sözler Dünyanın yakından tanıdığı İngiltere’de sanat faaliyetlerini sürdüren Suat Sancar’a ait. Sancar organizasyona katkı sağlayan okul idaresine ve katılımcı öğretmenlere de teşekkür ederek; “Güzel Bursa’mızın sanat alanında en nitelikli ve nicelikli okulunda bizleri ağırlayan idare heyetimizi ve öğretmenlerimizi kutluyorum. Türkiye sanatsız bırakılmamalı. Sanatçı bir toplumun aynasıdır. Sanatla gelişen gençler ülkeyi medeniyete taşır. Bu vesile ile Türkiye’ye derin izler bırakan merhum sanatçımız Zeki Müren’inde aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.” dedi.

Suat Sancar, 1975 yılında Adana’da doğdu. Çok erken yaşlarda müziğe başlayan Sancar, ilk,orta ve lise yılları boyunca Musiki Cemiyeti’nde Türk Müziği eğitimi aldı.

Lise dönemlerinde besteciliğe başlayan Sancar, o dönemlerde ilk olarak söz ve müziği kendisine ait “Annem” isimli şarkısını besteledi.

Suat Sancar, 1993 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı’nı kazanarak çalışmalarını daha profesyonel çerçeveye taşıyan Suat Sancar, konservatuvar sınavında ilk bestesi olan “Annem” şarkısını seslendirerek okul tarihinde bir ilke imza attı.

Aynı yıl İzmir E.Ü. Tıp Fakültesi TSM Korosu’nu kurdu. 1996 yılına kadar, üç yıl boyunca bu koronun şefliğini yaptı. 1996 yılında TRT’nin Ses Sanatçılığı sınavını kazandı.  1996 yılında sözleri Zeki Müren’e, Bestesi kendisine ait “Elveda” isimli şarkısı ile başarılı bir çıkış yaptı.

1997 yılında T.S.K.M.V ( Türk Silahlı Kuvvetler Mehmetçik Vakfı ) Altın Plaket Ödülü ve T.E.V ( Türk Eğitim Vakfı ) Şilt ödüllerini aldı.
1998-2000 yılları arasında İstanbul Beykoz Belediyesi Kültür Başkanlığı Korosu’nu kurdu ve Şefliğini yaptı.
2000-2002 Yıllarında bir Plak şirketinin Solistliğini ve Süpervizörlüğünü yaptı. 2004 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’ya yerleşti. 2005 yılında Londra’da,Türk Müziği topluluğu kurdu.
Aynı yıl Londra Türk Festivali’ne Solist olarak katıldı.
2006 yılında dünyaca tanınmış ünlü British Museum’da dünya barışı için solo konser verdi.
2007 yılında İngiltere’nin tanınmış bazı Caz Müziği Sanatçılarıyla BBC Televizyonu için ortak çalışmalar yaptı.
2008-2009 İngiltere’nin Oxford şehrinde her yıl düzenlenen Müslüman Devletler Müzik Festivali’nde iki yıl üstüste Türkiye’yi başarılı bir şekilde temsil etti.2010-2011-2012 yılları TRT Müzik Kanalı için yurt dışında Belgesel Programı Müzik Direktörlüğü ve Program Koordinatörlüğü yaptı.

Onlarca İngiliz Müzisyenin Türkiye’ de tanıtımına katkı sağlamıştır.
Oxford Üniversitesi Müzikoloji Bölümü’nde Dr Martin Stokes ve Müzik Grubu ile ortak çalışmalar yaptı.İngiltere’de bulunan Türkiye ve KKTC bağlantısı olan birçok Eğitim Kurumları,Okul, Yardım

Dernekleri ve Hastaneler yararına konserler verdi. Sanatçı’nın İngiltere’deki faaliyetleri, Sanat Hayatı Devlet Televizyonu TRT’de Belgesel Programında yayınlanmıştır. Sanatçı çok sayıda ödülün de sahibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir