GÜNDEN GÜNE YOK OLUP UNUTULAN NESNELER ve HATIRLAMAKTA DİRENENLER… HAFIZA POLİSİ, UNUTULMAYACAK BİR ROMAN!

Daha önce film uyarlaması da yapılan Profesör ve Hizmetçi kitabıyla tanınan ödüllü Japon yazar Yoko Ogawa’nın Türkçe’deki ikinci kitabı Hafıza Polisi, Uzakdoğu edebiyatından dikkat çekici bir distopik roman… Kafka Kitap’ın edebiyatseverlerle buluşturduğu eser, sakin ancak okurun her an tetikte kalmasını sağlayan ritmiyle, hikâye içinde hikâye anlatıyor. Her şeyin aniden yok olmaya başladığı bir adanın halkı üzerinden, unutanların yitip gitmeye mahkûm olduğu ve ancak hatırlamakta direnenlerin gerçekten hayatta kalabileceği gerçeğini gözler önüne seren Hafıza Polisi, dokunaklı ve sarsıcı bir öykünün içinde çok güçlü bir sistem eleştirisi de sunuyor.

Kafka Kitap, Yoko Ogawa’nın Japonya’da ilk kez 1994’te yayımlanan distopik romanı Hafıza Polisi’ni ilk kez Türkçede edebiyatseverlerle buluşturuyor. Peren Ercan’ın Japonca aslından dilimize kazandırdığı roman, editörünü hafıza polislerinden kurtarmaya çalışan bir yazarın hikâyesini anlatıyor. Hafızanın gücüne ve unutarak kaybettiklerimizden bize yadigâr kalan travmalara dair gerçeküstü, kışkırtıcı bir masal sunan Hafıza Polisi, yaşadığımız yüzyıla yöneltilebilecek “en naif” serzenişi de satırları arasına gizliyor: “Unutmaktan korkmadığınızda her şey birdenbire ölür; her şey, birdenbire…”

Adı bilinmeyen bir sahildeki küçük bir adada nesneler art arda yok olmaktadır. Önce şapkalar gider, ardından kurdeleler. Kuşlar ve güller de yok olduktan sonra kayıplar hem hız kazanır hem de etki güçleri giderek büyür, ancak despot Hafıza Polisleri’nin korkusuyla titreyen ada halkı, olan biteni sorgulamaktan ölesiye çekinir. Hatıralarına sıkıca sarılan küçük bir grup insan gibi teker teker avlanmaktansa unutmayı tercih ederler. Ne var ki, asıl yok oluş tam da bu noktada başlayacaktır…

Yoko Ogawa’nın Hafıza Polisi adlı romanı, Kafka Kitap logosuyla raflarda ve internet satış sitelerinde!

YOKO OGAWA HAKKINDA

1962 yılında Japonya’da doğdu. 1988 yılından bu yana yirmiyi aşkın kurgu/kurgu dışı esere imzasını atan yazar, daha önce Profesör ve Hizmetçi adlı romanıyla Türk okurla buluşmuştu. Japonya’nın en prestijli edebiyat ödüllerini kucaklayan Ogawa, yayımlanışından yirmi beş yıl sonra İngilizceye çevrilen

Hafıza Polisi ile tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştır. Yeni eserler üzerinde çalışmayı sürdüren yazar, eşi ve oğluyla birlikte Japonya’nın Ashiya şehrinde yaşamaktadır.

Bilgi için:         kafkakitap.com

twitter.com/kafkayayinevi

facebook.com/KafkaYayinevi

instagram.com/kafkayayinevi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir