Deprem haberleri son 3 yılda %148 arttı!

2011’den bu yana basında yer alan deprem haberlerini mercek altına alan Medya Takip Merkezi (MTM) araştırmasına göre; son 3 yılda yansımada yer alan deprem haberlerinde %148’lik bir artış yaşandı.

Türkiye’de son günlerde yaşanan yangın ve sel afetleri sonrası; depremlerin de dâhil olduğu büyük felaketlerin; zamanla ne kadar hatırlandığı veya haberleştirildiği merak konusu oldu. Türkiye’nin son çeyrek yüzyılda yaşadığı en büyük felaket olan ve 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiği 7,6 büyüklüğündeki 17 Ağustos 1999 Büyük Marmara Depremi; bu bağlamda en çok merak edilen doğal afetler listesinde birinci sırada yer alıyor. Resmi kayıtlara göre; ülke topraklarının %96’sının farklı oranlarda deprem tehlikesine sahip bölgeler içerisinde yer aldığı ve nüfusun %98’inin bu bölgelerde yaşadığı Türkiye’de; söz konusu bölgelerin %66’sı ise 1. ve 2. derece deprem bölgeleri içerisinde yer alıyor. Ortaya çıkan bu tablo nedeniyle deprem konusu; dalgalı bir seyir izlese de hem vatandaşın hem de basının gündeminde kalmayı başarıyor. 

Medya Takip Merkezi (MTM) tarafından 10 bini aşkın yayın üzerinden yapılan taramalara göre; son 11 yılda deprem konusu; basın, TV ve internet mecraları toplamında 5 milyon 474 bin 450 haberde yer bulurken en büyük sıçramanın 2020 yılında yaşandığı görülüyor.

Büyük çaplı deprem yoksa deprem konusu unutuluyor!

Deprem konulu haberlerin incelendiği 2011 yılından bu yana haber sayısının yıl bazında; gerek yaşanan depremler, gerekse Türkiye’nin farklı gündemlerine göre artış ya da azalış gösterdiği dikkatlerden kaçmadı. 2011 yılında deprem konusu; basın, TV ve internet mecralarında 388 bin 202 habere konu olurken, bu rakamın 2012 yılında %5 düşüş ile 370 bin 318’e gerilediği görüldü. 2013 yılında ise konu ile ilgili haber sayıları bir önceki yıla kıyasla  %25 düşüşle 277 bin 775 olarak gerçekleşti.

2014 yılında Gökçeada açıklarında meydana gelen ve 40 saniye süren 6.5 büyüklüğündeki deprem ile konu yine gündemde yerini aldı ve haber sayısı %17 artışla 326 bin 248 oldu. 2015 yılında ülke genelinde büyüklükleri 0,3-6,1 arasında değişen 15 bin 344 deprem meydana geldiği için konu %4’lük artışla 339 bin 599 haberde konuşuldu. 2016 yılında ise haber sayısı  %9 oranında düşerek 309 bin 174 oldu. 2017 yılında Ege denizi açıklarında meydana gelen 6.7 büyüklüğündeki deprem ile haber sayısı tırmanışa geçti ve  %36 oranında artışla 420 bin 140 seviyesine çıktı. 2018 yılında Türkiye ve yakın çevresinde 15 bin 352 deprem meydana geldi. 5’ten büyük 3 deprem, 4’ten büyük 123 deprem gerçekleştiği halde, deprem konusu; 2017 yılına oranla %4 düşüşle 404 bin 334 haberde yer buldu. 

Son 3 yılda deprem haberleri zirve yaptı!

2019 yılında İstanbul Silivri açıklarında gerçekleşen 5.8’lik İstanbul depremi de dâhil meydana gelen 22 bini aşkın depremle konu; Türkiye’nin gündeminde oldukça fazla yer almaya başlayarak %64 artışla 661 bin 668 haberde kendisine yer buldu. 2020 yılında ise, 24 Ocakta meydana gelen ve merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan ve 37’i Elazığ’da, 4’ü Malatya’da olmak üzere 41 kişinin hayatını kaybettiği deprem ve sonrasında İzmir Seferihisar’da meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki deprem de; deprem haberlerini zirve noktasına ulaştırdı. Bu depremler sonrası 2020’de bir önceki yıla oranla basına yansıyan deprem haberleri %123 artışla 1 milyon 476 bin 824 olarak gerçekleşti ve bu konuda bir rekora imza atılmış oldu.

2021 yılına gelindiğinde ise geride bırakılan 8 aylık süreçte büyük çaplı depremler yaşanmadığı için basına yansıyan deprem haberleri toplamı 499 bin 868 olarak gerçekleşti.

MTM Hakkında:
Piyasada rekabet edebilme ölçüsünün sermayeden bilgiye dönüşmesiyle birlikte, şirket ve kuruluşların bilgiye erişim hızının da var olma ve büyümenin en önemli unsuru olduğu görülüyor.

Bu açıdan bakıldığında günümüzde bilgiyi hızlı ve doğru kullanamayan devasa şirketlerin bir anda yok oldukları, hızlı bilgi kullanabilen pek çok yeni kurulmuş küçük şirket ve kuruluşun ise kısa zamanda birer dünya devine dönüştüğüne tanık oluyoruz. Devasa bir bilgi deryasına dönüşmüş günümüzde, görülüyor ki, bilgiyi kullanmak parayı kullanmanın önüne geçmiş durumda. Bu durumda bilgiye sahip olabilmek ayrı bir uzmanlık ve teknolojiyi gerektiriyor. MTM Medya Takip Merkezi bu bağlamda size, çalıştığınız sektör, bölge ve piyasa hakkında en yeni verileri anında ulaştırıp sabahın erken saatlerinde istediğiniz tüm bilgileri ayrıştırılmış bir şekilde ekranınızda görebilme imkânı sağlıyor.

Medya takibi, ölçümlemesi ve analizi alanında hizmet vermek üzere 1999 yılında kurulan MTM Medya Takip Merkezi, merkezi İstanbul Dünya Ticaret Merkezi olmak üzere, (şubeleri, temsilcilikleri ve çalışma partnerleri aracılığı ile) Türkiye’nin her yerine ulaşabilen bir servis ve iletişim ağı kurmuştur. Aynı zamanda Azerbaycan ve Almanya’da da şubeleri bulunan şirketimiz uluslararası alanda da medya takip hizmeti veriyor.

En geniş anlamda geleneksel medya (TV, Gazete, Dergi, Radyo) takibi, dijital ve sosyal medya takibi yapan MTM, geliştirdiği Medya Bilgi Rehberi, Etkinlik Takvimi, Online TV Arşivi ve Youtube Video Takibi servisi ile de kendine özgü bir kuruluştur.

23 bini aşan sayıda, yazılı basın, TV, radyo yayını, Youtube kanalı ve internet medyasını takip eden Medya Takip Merkezi, Türkiye ve Dünya’da çeşitli sosyal medya mecralarını dinleyip ölçümleyerek raporlama hizmeti sunuyor. Günlük 190 binden fazla sözcük, anahtar kelime ve keyword işleyen kurumumuz, 604 bin 800’den fazla haber, reklam verisi kaydederek, 15 binden fazla da gazete ve dergi sayfası işleyen, Türkiye’yi Dünyaya, Dünyayı da Türkiye’ye yansıtan uluslararası hizmet veren bağımsız ve tarafsız bir medya takip ve ölçümleme kuruluşudur.

Uluslararası platformda da getirdiği yeniliklerle büyümeyi hedefleri arasında tutan ve çalışmalarını bu yönde sürdüren MTM, tam üyesi olduğu AMEC (İletişim Ölçme ve Değerlendirme Uluslararası Birliği) ve FIBEP (Uluslararası Medya Takip Şirketleri Federasyonu) gibi uluslararası kuruluşlar ve üyeleri ile global anlamda işbirliğini günden güne geliştirerek, açık fikirliliğini ve yenilikçi bakış açısını hep taze tutmaktadır.

Uzun uzun bilgi toplamaya zaman harcamayın,

İsabetli kararlarınız için:

İhtiyacınız olan bilgileri, analizleri, raporları biz verelim, kararları siz verin…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir